Beskrivning
Produktbeskrivning:Rädisor ’Rond Rose à Bout Blanc 2’ (Raphanus sativus ’Rond Rose à Bout Blanc 2’) är en snabbväxande och pålitlig frilandssort med helrunda, rosenröda rötter och vit spets. Krispig och god, passar den perfekt i sallader och wokade rätter. Ett utmärkt val för dig som vill ha en lättodlad och smakfull primör.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Raphanus sativus Rond rose à bout blanc 2 |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Planteringsavstånd: | 1-2cm |
| Skördetid: | Maj-September |
| Direktsås: | April-Augusti |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 1-2cm |
| Radavstånd: | 10-15cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 1-2cm |
| Antal frö: | 400 frö |







