Beskrivning
Produktbeskrivning:Cinnamon
En härlig basilika med kaneldoftande blad. Ger flest blad om plantan inte tillåts gå i blom, så toppa ofta och använd de goda bladen och späda skotten efterhand. Basilika är en värmeälskande växt och passar därför att odla i kruka i soligt och varmt läge. Kan även sås i omgångar och odlas inomhus året runt, men behöver då extrabelysning under den mörka årstiden. Trivs i näringsrik, väldränerad jord. Ge näring regelbundet.
Förodling:För utplantering när lägsta nattemperatur är 15°C. Så glest i fuktig såjord. Ställ i rumstemp. Omplantera 3-4 plantor/kruka i gödslad jord. Använd extrabelysning vid tidig sådd.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Ocimum basilicum Cinnamon |
| Höjd: | 40cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 25cm |
| Skördetid: | April-Oktober |
| Förodling: | Februari-Maj |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 25cm |
| Radavstånd: | 25cm |
| Grotid: | 5-20 dagar |
| Sådjup: | 0,2cm |
| Antal frö: | 172st |
| Räcker till: | 50 plantor |







