Beskrivning
Produktbeskrivning:Basilika Grön Ger hög skörd av släta, gröna blad med stark och aromatisk doft. Använd färska blad i tomatsåser, sallader mm. Bladen går att frysa, men förlorar arom. Nyp bort hela toppen och använd bladen. Basilika är en värmeälskande växt och passar att odla i kruka i soligt och varmt läge. Kan även sås i omgångar och odlas inomhus året runt, men behöver då extrabelysning vintertid. Trivs i näringsrik, väldränerad jord. Ge näring regelbundet.
Förodling:För utplantering när lägsta nattemperatur är 15°C. Så glest i fuktig såjord. Ställ i rumstemp. Omplantera 3-4 plantor/kruka i gödslad jord. Använd extrabelysning vid tidig sådd.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Ocimum basilicum Ordinary |
| Höjd: | 25cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 25cm |
| Skördetid: | April-Oktober |
| Förodling: | Februari-Maj |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 25cm |
| Radavstånd: | 25cm |
| Grotid: | 5-20 dagar |
| Sådjup: | 0,2cm |
| Antal frö: | 300st |
| Räcker till: | 50 plantor |







