Beskrivning
Produktbeskrivning:
Basilika Loki Ekologiskt frö. Basilika är en dekorativ och aromatisk krydda som älskar värme. Odla gärna basilika i kruka på en varm och solig plats. Bladen som skördas efter hand passar utmärkt till en ljuvlig pesto eller tillsammans med tomater och lite hyvlad parmesan.
Odling:
Vår
Förodla plantor under våren. Så glest i såjord. Sätt 3-4 planta/kruka i gödslad jord när de är stora nog att hantera. Ställ ut krukan när lägsta nattemperatur är över 15°C eller behåll krukan i köket. Använd växtbelysning vid tidig sådd.
Sommar
Förodla plantor under sommaren. Inne eller i krukor ute. Så glest i såjord. Sätt 3-4 planta/kruka i gödslad jord när de är stora nog att hantera.
Höst
Så inne i krukor för plock av blad under hösten. Behöver växtbelysning.
Vinter
Så inne i krukor för plock av blad under vintern. Behöver växtbelysning.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Ocimum basilicum Loki |
| Höjd: | 25cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 25cm |
| Skördetid: | April-Oktober |
| Förodling: | Februari-Maj |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 25cm |
| Radavstånd: | 25cm |
| Ekologisk: | Ja |
| Grotid: | 5-20 dagar |
| Sådjup: | 0,2cm |
| Antal frö: | 150st |
| Räcker till: | 30. plantor |







