Beskrivning
Produktbeskrivning:Storbladig basilika med god smak. Odlas på en solig och varm plats för bästa skörd.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Ocium basilicum |
| Läge: | Sol |
| Skördetid: | April-Oktober |
| Förodling: | Februari-Maj |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 30cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 5-20 dagar |
| Sådjup: | 0,2cm |
| Antal frö: | 70st |
| Räcker till: | 25-30 plantor |







