Beskrivning
Produktbeskrivning:
Thai Silk Apple Blossom
Vacker sommarblomma i dubbla & enkla blommor i krämig rosa. Den blommar rikligt hela sommaren. Blommorna sluter sig framåt kvällen. Plantan är låg och kompakt med ett dilliknande bladverk. Tacksam i rabatter, fin och hållbar som snittblomma om den plockas i knopp. Trivs bäst på mager jord. Är ganska anspråkslös, men vill ha vatten vid torka.
Direktsådd:
Vattna såytan före sådd. Håll sådden fuktig tills fröna grott.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Eschscholzia californica Thai Silk Apple Blossom Chiffon |
| Blomfärg: | Rosa |
| Blomningstid: | Juli-Oktober |
| Höjd: | 30cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 15cm |
| Direktsås: | April-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 15cm |
| Radavstånd: | 15cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 0,2cm |
| Antal frö: | 100st |
| Räcker till: | 40-50st |







