Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Taxus x media Rising Star ® |
| Storlek: | 25-30 C2 |
| Blomfärg: | Oansenliga blommor; kan utveckla röda ariller om honplanta |
| Blomningstid: | Mars–April |
| Doft: | Mild |
| Bladfärg: | Mjuka, platta och glänsande mörkgröna barr, mycket tätt sittande; stabil vinterfärg |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Bredd: | 0,8–1,2 m |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Medel, smal och kompakt pelarform |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 0,8–1,2 m |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Övrigt: | Vintergrön |
| Tålig: | Stadstålig och vindtålig |







