Beskrivning
Produktbeskrivning:Frosted Explosion
Läcker sort av hirs med dekorativa plymer. Snygg i rabatter och krukor tillsammans med sommarblommor och perenner eller som solitär. Hållbar i buketter. Trivs i näringsrik, väldränerad jord, är anspråkslös.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Panicum elegans |
| Blomningstid: | Juni-Oktober |
| Höjd: | 60-80cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Förodling: | Februari-April |
| Direktsås: | Maj |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 20cm |
| Sådjup: | 0,2cm |
| Antal frö: | 20st |
| Räcker till: | 10-15 plantor |







