Beskrivning
Produktbeskrivning:grönvit, maj-juni, små mörkblå bär hösten, mörkröd höstfärg, femflikiga blad, 6-10m, sol, skugga, zon 1-5 (6), klättrar med sugfötter.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Parthenocissus quinq. var. Engelmannii |
| Blomfärg: | Grönvita, små blommor i diskreta klasar. |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Ej doft |
| Bladfärg: | Gröna blad, handflikiga med fem smala småblad, sågade, lysande röd höstfärg. |
| Höjd: | 600-1000 cm |
| Bredd: | 3 – 5 m |
| Läge: | Sol till skugga |
| Jord: | Alla jordar, lätt fuktigt läge, väldränerat |
| Planteringsavstånd c/c: | 2 – 4 m |
| Växtzon: | 1 – 5 (6) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Små mörkblåa oätliga bär hösten, femflikiga blad med mörkröd höstfärg, klättrar med luftrötter |
| Latinskt namn: | Parthenocissus quinq. var. Engelmannii |
| Blomfärg: | Grönvita, små blommor i diskreta klasar. |
| Blomningstid: | Maj – Juni |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 6 – 10 m |
| Bredd: | 3 – 5 m |
| Läge: | Sol till skugga |
| Jord: | Alla jordar, lätt fuktigt läge, väldränerat |
| Planteringsavstånd c/c: | 2 – 4 m |
| Växtzon: | 1 – 5 (6) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Små mörkblåa oätliga bär hösten, femflikiga blad med mörkröd höstfärg, klättrar med luftrötter |
| Latinskt namn: | Parthenocissus quinq. var. Engelmannii |
| Blomfärg: | Grönvita, små blommor i diskreta klasar. |
| Blomningstid: | Maj – Juni |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 6 – 10 m |
| Bredd: | 3 – 5 m |
| Läge: | Sol till skugga |
| Jord: | Alla jordar, lätt fuktigt läge, väldränerat |
| Planteringsavstånd c/c: | 2 – 4 m |
| Växtzon: | 1 – 5 (6) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Små mörkblåa oätliga bär hösten, femflikiga blad med mörkröd höstfärg, klättrar med luftrötter |
| Latinskt namn: | Parthenocissus quinq. var. Engelmannii |
| Blomfärg: | Grönvita, små blommor i diskreta klasar. |
| Blomningstid: | Maj – Juni |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 6 – 10 m |
| Bredd: | 3 – 5 m |
| Läge: | Sol till skugga |
| Jord: | Alla jordar, lätt fuktigt läge, väldränerat |
| Planteringsavstånd c/c: | 2 – 4 m |
| Växtzon: | 1 – 5 (6) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Små mörkblåa oätliga bär hösten, femflikiga blad med mörkröd höstfärg, klättrar med luftrötter |
| Latinskt namn: | Parthenocissus quinq. var. Engelmannii |
| Blomfärg: | Grönvita, små blommor i diskreta klasar. |
| Blomningstid: | Maj – Juni |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 6 – 10 m |
| Bredd: | 3 – 5 m |
| Läge: | Sol till skugga |
| Jord: | Alla jordar, lätt fuktigt läge, väldränerat |
| Planteringsavstånd c/c: | 2 – 4 m |
| Växtzon: | 1 – 5 (6) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Små mörkblåa oätliga bär hösten, femflikiga blad med mörkröd höstfärg, klättrar med luftrötter |
| Latinskt namn: | Parthenocissus quinq. var. Engelmannii |
| Blomfärg: | Grönvit |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 600-1000 cm |
| Bredd: | 3 – 5 m |
| Läge: | Sol till skugga |
| Jord: | Alla jordar, lätt fuktigt läge, väldränerat |
| Planteringsavstånd c/c: | 2 – 4 m |
| Växtzon: | 1 – 5 (6) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Små mörkblåa oätliga bär hösten, femflikiga blad med mörkröd höstfärg, klättrar med luftrötter |
| Latinskt namn: | Parthenocissus quinq. var. Engelmannii |
| Blomfärg: | Grönvita, små blommor i diskreta klasar. |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 600-1000 cm |
| Bredd: | 3 – 5 m |
| Läge: | Sol till skugga |
| Jord: | Alla jordar, lätt fuktigt läge, väldränerat |
| Planteringsavstånd c/c: | 2 – 4 m |
| Växtzon: | 1 – 5 (6) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Små mörkblåa oätliga bär hösten, femflikiga blad med mörkröd höstfärg, klättrar med luftrötter |
| Latinskt namn: | Parthenocissus quinq. var. Engelmannii |
| Storlek: | 65 C2 |
| Blomfärg: | Grönvita, små blommor i diskreta klasar. |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Ej doft |
| Bladfärg: | Gröna blad, handflikiga med fem smala småblad, sågade, lysande röd höstfärg. |
| Höjd: | 600-1000 cm |
| Bredd: | 3 – 5 m |
| Läge: | Sol till skugga |
| Jord: | Alla jordar, lätt fuktigt läge, väldränerat |
| Planteringsavstånd c/c: | 2 – 4 m |
| Växtzon: | 1 – 5 (6) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Små mörkblåa oätliga bär hösten, femflikiga blad med mörkröd höstfärg, klättrar med luftrötter |







