Beskrivning
Produktbeskrivning:
Inspire White F1
En omtyckt kruk- och utplanteringsväxt. Kan övervintras ljust och svalt, 5 °C. Den ger rikligt med blomställningar, kan ha upp till 15-20 blommor samtidigt. Kompakt växtsätt med många skott nerifrån basen. Tidigblommande sort. Trivs i näringsrik, väldränerad jord. Ge vatten och näring regelbundet. Bryt bort vissna blomställningar efterhand.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Pelargonium x hortorum Inspire White F1 |
| Blomfärg: | Vit |
| Blomningstid: | Juni-Oktober |
| Höjd: | 35cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 25cm |
| Förodling: | Januari-Februari |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 25cm |
| Radavstånd: | 25cm |
| Sådjup: | 0,2cm |
| Antal frö: | 12st |
| Räcker till: | 7-10 plantor |







