Beskrivning
Produktbeskrivning:vinröd, juli-sept, 70cm, sol, halvsk.C*
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Penstemon hybr. Rich Ruby |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 70 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt |
| Lämplig till: | Kruka, rabatt, stenparti |
| Jord: | Alla jordar, torrt läge, ej vinterfukt, torktålig, salttålig |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 30 cm |
| Antal / m²: | 11 st |
| Härdighet: | C* |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 70 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt |
| Lämplig till: | Kruka, rabatt, stenparti |
| Jord: | Alla jordar, torrt läge, ej vinterfukt, torktålig, salttålig |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 30 cm |
| Antal / m²: | 11 st |
| Härdighet: | C |







