Beskrivning
Produktbeskrivning:Grüne Perle
Sorten har extra mosskrusiga blad som gör den mycket dekorativ. Skörda blad vid behov och långt in på hösten. Plantan övervintrar, åtminstone i södra delen av landet. Ger då tidig skörd år 2, innan den går i blom. Går bra att frysa. Trivs i en näringsrik och väldränerad jord. Vattna vid torka.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Petroselinum crispum (Foliosum-gr.) Grüne Perle |
| Höjd: | 25cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 5cm |
| Skördetid: | Mars-April / Juni-Oktober |
| Förodling: | Mars-April |
| Direktsås: | April-Juni / September-Oktober |
| Livstid: | Tvåårig / Bienn |
| Plantavstånd: | 5cm |
| Radavstånd: | 40cm |
| Ekologisk: | Ja |
| Grotid: | 20-30 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 600st |
| Räcker till: | 5-8 m |







