Beskrivning
Produktbeskrivning:
Rococco
Stora kruskantade blommor i bl. färger. Beroende på såtid kan blomningstiden variera. För tidig vårblomning så i aug-sep alt. jan-feb. Vid sen vårsådd kan blomningen vara större delen av sommaren. Penséer är även en utmärkt höstblomma och tål en hel del frost. För blomning på sensommar/höst så i juni.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Viola x wittrockiana Rococo |
| Blomfärg: | Blandade färger |
| Blomningstid: | Mars-Oktober |
| Höjd: | 15cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Planteringsavstånd: | 10cm |
| Förodling: | Januari-Februari / Augusti-September |
| Direktsås: | Juni |
| Livstid: | Tvåårig / Bienn |
| Plantavstånd: | 10cm |
| Radavstånd: | 20cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0cm |
| Antal frö: | 160st |
| Räcker till: | 40 plantor |







