Beskrivning
Produktbeskrivning:
Denna lättskötta, tåliga buske kan med fördel användas som kontrastväxt mot andra mörkbladiga sorter. Med sina guldgula lyser den upp i dom mörkare delarna av trädgården. Dom gula bladen med en tuch av koppar på toppen drar till sig blickarna som bleknar till mer till ljustgrönt i skuggigare lägen.
Bärnstensfärgad höstfärg.
Gillas av bin.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Physocarpus opulifolius Nugget |
| Blomfärg: | Enkla, vita runda blomklasar, 4–7cm, vit knopp |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Flikiga blad i gulgrönt; höstfärg i rödorange; skott gulgröna |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Bredd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg till medelhög, upprätt buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 170 – 200 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Tålig: | Stadstålig |
| Latinskt namn: | Physocarpus opulifolius Nugget |
| Blomfärg: | Enkla, vita runda blomklasar, 4–7cm, vit knopp |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Limegul |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Bredd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg till medelhög, upprätt buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 170 – 200 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Tålig: | Stadstålig |
| Latinskt namn: | Physocarpus opulifolius Nugget |
| Blomfärg: | Vit |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Limegul |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg till medelhög, upprätt buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 170 – 200 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Tålig: | Stadstålig |
| Latinskt namn: | Physocarpus opulifolius Nugget |
| Blomfärg: | Enkla, vita runda blomklasar, 4–7cm, vit knopp |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Flikiga blad i gulgrönt; höstfärg i rödorange; skott gulgröna |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Bredd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg till medelhög, upprätt buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 170 – 200 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Tålig: | Stadstålig |







