Beskrivning
Produktbeskrivning:
En brokbladig japansk variant med silverglänsande gräddkant på dom fina vintergröna bladen.
På våren kommer det rikliga mängder vita hängande klockformade blommor som efterföljs av det spectakulära bladutspringet i korallrosa.
På äldre exemplar är även barken fint trådig sevärdhet.
Surjordsväxt.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Pieris japonica Flaming Silver |
| Blomfärg: | Enkla, vita med rosa skimmer, klockformade blomklasar, 6–8cm, rosa knopp |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Bladfärg: | Brokiga blad med silvervit kant och mörkgrönt mitt; skott korallrosa; höstfärg i mild orange; vintergrön |
| Höjd: | 100 cm |
| Bredd: | 90-150 cm |
| Läge: | Halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, upprätt buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik surjord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 2 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Surjord, vintergrön |
| Tålig: | Stadstålig |
| Latinskt namn: | Pieris japonica Flaming Silver |
| Blomfärg: | Vit |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Bladfärg: | Korallrosa nytillväxt, brokbladig |
| Höjd: | 100 cm |
| Läge: | Halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, upprätt buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik surjord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 2 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Surjord, vintergrön |
| Tålig: | Stadstålig |







