Beskrivning
Produktbeskrivning:Saxa
En fin sort av tidig brytböna. Ger stor skörd av mörkt gröna baljor. Skörda ofta. Smakar bäst ca 12 cm långa och slanka. Baljorna kokas och äts med t ex smör. Kan med fördel frysas, lätt förvällda. Trivs bäst i väldränerad, mullrik och fuktighetshållande jord i skyddat läge. Vattna rikligt.
Förodling:2-3v före utplantering efter sista frost. Rek. speciellt för mellersta och norra Sverige. Så 1 frö/kruka. Håll fuktigt. Ställ varmt (+25ºC). När fröna grott, ställ ljust i rumstemp.
Direktsådd:Så ej förrän jordtemp. är 15 °C. Skölj fröna noga före sådd. Vattna i såfåran. Håll sedan fuktigt. Täck gärna med fiberduk.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Phaseolus vulgaris Saxa |
| Höjd: | 40cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 12cm |
| Skördetid: | Augusti-September |
| Förodling: | Maj-Juni |
| Direktsås: | Maj-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 12cm |
| Radavstånd: | 45cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 3-5cm |
| Antal frö: | 75st |
| Räcker till: | 3-5 m |







