Beskrivning
Produktbeskrivning:
gröngrå, 40/60cm, vitrödbrun fjäder vippa, aug-okt, gul höstfärg, sol.C
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Cenchrus alopecuroides Hameln (Pennisetum) |
| Blomningstid: | Augusti till Oktober |
| Bladfärg: | Grågröna smala, gul höstfärg |
| Färg, ax / vippa: | Vitrödbruna fjäderlika vippor |
| Höjd: | 40 / 60 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Låg till medelhög, fontänformad, tuvbildande |
| Lämplig till: | Rabatt, gräsplantering, naturplantering, kruka |
| Jord: | Väldränerad, lätt |
| Undviks av: | Rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 40 cm |
| Antal / m²: | 6 st |
| Härdighet: | C |
| Krukstorlek: | 3L |
| Övrigt: | Gul höstfärg |
| Rotsystem: | Ytligt och finförgrenat |
| Latinskt namn: | Cenchrus alopecuroides Hameln (Pennisetum) |
| Blomningstid: | Augusti till Oktober |
| Bladfärg: | Grågröna smala, gul höstfärg |
| Färg, ax / vippa: | Vitrödbruna fjäderlika vippor |
| Höjd: | 40 / 60 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Låg till medelhög, fontänformad, tuvbildande |
| Lämplig till: | Rabatt, gräsplantering, naturplantering, kruka |
| Jord: | Väldränerad, lätt |
| Undviks av: | Rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 40 cm |
| Antal / m²: | 6 st |
| Härdighet: | C |
| Krukstorlek: | 3L |
| Övrigt: | Gul höstfärg |
| Rotsystem: | Ytligt och finförgrenat |
| Latinskt namn: | Cenchrus alopecuroides Hameln (Pennisetum) |
| Blomningstid: | Augusti till Oktober |
| Bladfärg: | Grågröna smala, gul höstfärg |
| Färg, ax / vippa: | Vitrödbruna fjäderlika vippor |
| Höjd: | 40 / 60 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Låg till medelhög, fontänformad, tuvbildande |
| Lämplig till: | Rabatt, gräsplantering, naturplantering, kruka |
| Jord: | Väldränerad, lätt |
| Undviks av: | Rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 40 cm |
| Antal / m²: | 6 st |
| Härdighet: | C |
| Krukstorlek: | 3L |
| Övrigt: | Gul höstfärg |
| Rotsystem: | Ytligt och finförgrenat |
| Latinskt namn: | Cenchrus alopecuroides Hameln (Pennisetum) |
| Blomningstid: | Augusti till Oktober |
| Bladfärg: | Grågröna smala, gul höstfärg |
| Färg, ax / vippa: | Vitrödbruna fjäderlika vippor |
| Höjd: | 40 / 60 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Låg till medelhög, fontänformad, tuvbildande |
| Lämplig till: | Rabatt, gräsplantering, naturplantering, kruka |
| Jord: | Väldränerad, lätt |
| Undviks av: | Rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 40 cm |
| Antal / m²: | 6 st |
| Härdighet: | C |
| Krukstorlek: | 3L |
| Övrigt: | Gul höstfärg |
| Rotsystem: | Ytligt och finförgrenat |
| Latinskt namn: | Cenchrus alopecuroides Hameln (Pennisetum) |
| Blomningstid: | Augusti till Oktober |
| Bladfärg: | Grågröna smala, gul höstfärg |
| Färg, ax / vippa: | Vitrödbruna fjäderlika vippor |
| Höjd: | 40 / 60 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Låg till medelhög, fontänformad, tuvbildande |
| Lämplig till: | Rabatt, gräsplantering, naturplantering, kruka |
| Jord: | Väldränerad, lätt |
| Undviks av: | Rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 40 cm |
| Antal / m²: | 6 st |
| Härdighet: | C |
| Krukstorlek: | 3L |
| Övrigt: | Gul höstfärg |
| Rotsystem: | Ytligt och finförgrenat |







