Beskrivning
Produktbeskrivning:
grönvit randig, 40-70cm, halvt vintergrön, sol, halvskugga, sprider sig.BC
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Pleioblastus variegatus (fortunei) |
| Bladfärg: | Grönvit, randig |
| Höjd: | 50 – 70 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Tuvbildande |
| Lämplig till: | Kruka, rabatt, woodland |
| Jord: | Alla jordar, tål ej torka |
| Planteringsavstånd c/c: | 35 cm |
| Antal / m²: | 8 st |
| Härdighet: | BC |
| Krukstorlek: | 1,5L |
| Övrigt: | Vintergrön i mildare klimat, sprider sig med utlöpare |
| Rotsystem: | Kraftigt och brett, rotspridande |
| Latinskt namn: | Pleioblastus variegatus (fortunei) |
| Bladfärg: | Grönvit, randig |
| Höjd: | 50 – 70 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Tuvbildande |
| Lämplig till: | Kruka, rabatt, woodland |
| Jord: | Alla jordar, tål ej torka |
| Planteringsavstånd c/c: | 35 cm |
| Antal / m²: | 8 st |
| Härdighet: | BC |
| Krukstorlek: | 1,5L |
| Övrigt: | Vintergrön i mildare klimat, sprider sig med utlöpare |
| Rotsystem: | Kraftigt och brett, rotspridande |
| Latinskt namn: | Pleioblastus variegatus (fortunei) |
| Blomningstid: | Sällan blommande |
| Bladfärg: | Gröna blad med vita ränder, smala lansettformade, halvt vintergrön, stammar gröna |
| Färg, ax / vippa: | Diskreta grönaktiga ax |
| Höjd: | 40–70 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, bred, tät, marktäckande, rotspridande |
| Lämplig till: | Marktäckare, bambulund, slänter, kruka |
| Jord: | Mullrik, väldränerad, fuktighetshållande |
| Undviks av: | Rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 40 cm |
| Antal / m²: | 6 st |
| Härdighet: | BC |
| Krukstorlek: | 1,5L |
| Övrigt: | Vintergrön i mildare klimat, sprider sig med utlöpare |
| Rotsystem: | Kraftigt och brett, rotspridande |







