Beskrivning
Produktbeskrivning:Rikblommande med lavendelblå blommor i knippen. Dekorativ i sommarrabatten och en av de bästa dragväxterna för bin och fjärilar. Används även som gröngödslingsväxt.
Odling från frö:
Sås direkt på friland när jorden reder sig. Kan även sås efter skörd i kökslandet som gröngödslingsväxt. Vattna jorden före sådd och håll fuktigt under grotiden. Mylla ned hela växtmassan i jorden på hösten eller tidigt på våren.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Phacelia tanacetifolia |
| Blomfärg: | Lavendelblå |
| Blomningstid: | Juli-September |
| Höjd: | 70-80cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Direktsås: | April-September |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 20cm |
| Grotid: | 10-40 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 10 kvm |
| Räcker till: | 10kvm |







