Beskrivning
Produktbeskrivning:Habanero Orange
Förgrenande plantor med 3 – 5 cm långa, veckiga, orange frukter. En av världens hetaste sorter, med en speciell, karaktäristisk mangosmak. Styrka: het.
Odling från frö:Förkultiveras inomhus i såjord. Ljusgroende. Fukta jorden före sådd och tryck endast lätt ned fröerna på ytan. Håll sådden vid 20 – 25 grader, ljust och något svalare efter groning. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Odlas på varmt uteläge, i växthus eller liknande.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Capsicum chinense Habanero Orange |
| Höjd: | 60cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 40cm |
| Skördetid: | Augusti-Oktober |
| Förodling: | December-Mars |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 40cm |
| Radavstånd: | 40cm |
| Grotid: | 20-30 dagar |
| Sådjup: | 0cm |
| Antal frö: | 15 frö |







