Beskrivning
Produktbeskrivning:Chiluacle Negro
Mycket lättodlad pepparfrukt som, i torkad form, används i mängder i det mexikanska köket. Läcker i grytor och såser. Ger stora skördar av lagom heta frukter. Avlägsna fröna innan förtäring, de är hetast. Använd kniv och tvätta händerna ordentligt efteråt. Trivs i kruka på balkongen eller i växthus. Gödsla och vattna regelbundet.
Förodling:
Så i fuktad såjord. Håll fuktigt, täck med plast el. ställ i minidrivhus. Ställ varmt för groning (20-22°C). Efter uppkomst, ljust och svalare. Använd extrabelysning. När plantorna är stora nog att hantera, sätt 1/kruka i gödslad jord. Utplantera vid 8°C som lägsta nattemp.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Capsicum annuum Chiluacle Negro |
| Höjd: | 40-60cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 40cm |
| Skördetid: | Juli-Oktober |
| Förodling: | December-Mars |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 40cm |
| Radavstånd: | 40cm |
| Grotid: | 20-30 dagar |
| Sådjup: | 0,1cm |
| Antal frö: | 5st |
| Räcker till: | 2-3st |







