Beskrivning
Produktbeskrivning:
Cayenne Long Slim
Peperoni. God i maträtter t ex grytor av olika slag. Kan användas grön eller röd, färsk eller torkad. Sorten får långa, avsmalnande frukter med mycket stark smak. Odlas i växthus eller i skyddat läge ute. Trivs i näringsrik, väldränerad jord. Vattna regelbundet.
Förodling:
Så i fuktad såjord. Håll fuktigt, täck med plast el. ställ i minidrivhus. Ställ varmt för groning (20-22°C). Efter uppkomst, ljust och svalare. Använd extrabelysning. När plantorna är stora nog att hantera, sätt 1/kruka i gödslad jord. Utplantera vid 8°C som lägsta nattemp.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Capsicum annuum Cayenne Long Slim |
| Höjd: | 60-90cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 40cm |
| Skördetid: | Juli-Oktober |
| Förodling: | December-Mars |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 40cm |
| Radavstånd: | 40cm |
| Grotid: | 20-30 dagar |
| Sådjup: | 0,1cm |
| Antal frö: | 45st |
| Räcker till: | 15-20 plantor |







