Beskrivning
Produktbeskrivning:
Oregano är en aromatisk kryddväxt som blommor med blå blommor. Skörda bladen efter hand och använd dem färska eller skörda hela kvistar för torkning. Ljuvlig krydda över tomater och fetaost.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Origanum vulgare |
| Blomfärg: | Rosa |
| Höjd: | 40cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 15-20cm |
| Skördetid: | Juli-Oktober |
| Förodling: | Mars-Maj |
| Direktsås: | Maj-Juni |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Plantavstånd: | 15-20cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Ekologisk: | Ja |
| Grotid: | 10-20 dagar |
| Sådjup: | 0,2cm |
| Antal frö: | 1300st |
| Räcker till: | 60-70 plantor |







