Beskrivning
Denna härliga fyllda rosenskära heter Fizzy White och får vita blommor. Blommar tacksamt hela sommaren. Lättodlad. Trivs i sol och halvskugga. Blommar länge om de vissna blommorna plockas bort regelbundet. Kan odlas i krukor eller i rabatter. Passar bra i buketter.
Odling av rosenskära Fizzy White: Så inomhus i såjord i mars-april. Så mycket grunt. Planteras om i plantjord. Plantera ut när risken för nattfrost är över. Kan även direktsås på växtplatsen. Klipp toppskottet ovanför ett blad eller bladpar när plantan är cirka 10-15 cm hög för att få plantan mer förgrenad.
Denna blomma ingår i en serie med blomsterfröer som Weibulls tagit fram tillsammans med den danska trädgårdsinspiratören Claus Dalby. Här ser du alla fröer som ingår i den serien: Fröer från Claus Dahlby
| Såperiod | Mars-Maj |
|---|---|
| Blomningstid | Juni-Okt |
| Växtsätt | Fristående |
| Höjd | ca 80 cm |
| Plantavstånd | 25 cm |
| Radavstånd | 25 cm |
| Planteringsdjup | 1 cm |
| Vetenskapligt namn | Cosmos bipinnatus |







