Beskrivning
Kravodlat frö till Rosenskära. Denna vackra sort passar perfekt både som snittblomma och i rabatten. Den får stora enkla blommor i vita och rosa nyanser.
Odling: Så fröerna till rosenskära tunt och grunt direkt på växtplatsen i rader eller grupper i april-maj. Gror efter 10-15 dagar. Undvik för kraftig gödsling. Det kan försena blomningen.
| Artikel nr | 6276 |
|---|---|
| Såperiod | April-Maj |
| Blomningstid | Juni-Sep |
| Växtsätt | Fristående |
| Höjd | 100 cm |
| Växtavstånd | 20 cm |
| Planteringsdjup | 1 cm |
| Namn | Cosmos bipinnatus |
| Krav | Ja |
| Räcker till |
Ca. 60 plantor |
| Färg | Blandning |







