Beskrivning
Sahara heter denna härliga rudbeckia. Den får stora halv- till heldubbla blommor i mjukt rosa, ljusgula, röda och kopparbruna nyanser. Du kan odla rudbeckia Sahara både i krukor och i rabatter. Den blir även ett fint inslag i sensommarens buketter.Odling av rudbeckia Sahara: Så fröerna inomhus i såjord i mars-april. Tryck ner dem i jorden – de ska inte täckas av jord. Omplantera de små plantorna i planteringsjord när de är stora nog att hantera. Plantera ut med 10-15 cm avstånd när risken för nattfrost är över.Denna blomma ingår i en serie med blomsterfröer som Weibulls tagit fram tillsammans med den danska trädgårdsinspiratören Claus Dalby. Här ser du alla fröer som ingår i den serien: Fröer från Claus Dahlby
| Såperiod | Mars-Maj |
|---|---|
| Blomningstid | Juli-Okt |
| Växtsätt | Fristående |
| Höjd | ca 60 cm |
| Plantavstånd | 25 cm |
| Radavstånd | 30 cm |
| Planteringsdjup | 0 cm |
| Vetenskapligt namn | Rudbeckia hirta |







