Beskrivning
Produktbeskrivning:Stora blommor med fransade kronblad. Blandning av milda pastelltoner i rosa, ljuslila, purpur och vitt. Mycket väldoftande för rabatter och buketter.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Amberboa moschata |
| Blomfärg: | Blandade färger |
| Blomningstid: | Juni-September |
| Höjd: | 70cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Förodling: | April-Maj |
| Direktsås: | Maj-Juni, September-Oktober |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 150 frö |







