Beskrivning
Aubergine kallas även äggplanta. Denna sort heter Baluroi F1 och är en odlingsvärd F1 sort. Grilla eller stek frukterna i skivor med fin olivolja och toppa med flingsalt. Utmärkt som tillbehör! En av medelhavskökets självklara grönsaker. Ingår tex i moussaka.
Odling av aubergine: Så inomhus i såjord i mars-april. Så grunt. Gror efter 10-15 dagar vid 25 grader. Hög groningstemperatur är viktig. Odla sedan svalare. Plantera om i krukor med plantjord. Odlas i växthus i stora krukor eller planterade i jorden. Bind upp efter hand. Skörda frukterna, när de börjat skifta i lila.
| Artikel nr | 8671 |
|---|---|
| Såperiod | Mars-April |
| Växtsätt | Fristående |
| Höjd | 60-80 cm |
| Plantavstånd | 50 cm |
| Radavstånd | 80 cm |
| Planteringsdjup | 1 cm |
| Vetenskapligt namn | Solanum melongena |
| Periodskörd | Aug-Sept |
| Räcker till |
Ca. 10 planter. |







