Beskrivning
Denna riddarsporre från Weibulls ingår i Mix Belladonna-gruppen. Det blir en stor och ståtlig perenn som passar bäst i bakgrunden av rabatten. Klipp ner plantorna efter blomning och vintertäck gärna med granris eller löv.
Odling: Så inomhus i såjord i maj-juni. Så grunt. Plantera ut på växtplatsen under sensommaren. Blommorna kommer juni-aug året efter sådd. Plantorna behöver stöd i form av tonkinkäppar eller liknande.
| Artikel nr | 6343 |
|---|---|
| Såperiod | Maj-Juli |
| Blomningstid | Juni-Aug |
| Växtsätt | Fristående |
| Höjd | 125 cm |
| Växtavstånd | 40 cm |
| Planteringsdjup | 1 cm |
| Namn | Delphinium |
| Räcker till |
Cirka 30-40 plantor |
| Färg | Blandning |







