Beskrivning
Produktbeskrivning:Vackra blommor i gult med röda fläckar. Passar bra i ampel, låda och kanter. Blommor och blad är ätliga.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Tropaeolum majus Wina Born |
| Blomfärg: | Gul med röd teckning |
| Blomningstid: | Juni-Oktober |
| Höjd: | 30cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Förodling: | April |
| Direktsås: | Maj-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 2cm |
| Antal frö: | 30 frö |







