Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Salix rosmarinifolia |
| Blomfärg: | Silvergrå videkissar tidigt på våren |
| Blomningstid: | Mars till April |
| Bladfärg: | Mycket smala, lansettlika, grågröna till silvergrå blad; matt yta |
| Höjd: | 100-150 cm |
| Bredd: | 50-70 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred buske |
| Jord: | Väldränerad, sandig till mager jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 150 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 (5) |
| Tålig: | Torktålig och vindtålig |







