Beskrivning
Produktbeskrivning:
vit, doft, juni-juli, gulgrön brokiga blad, 1,5-2m, svarta ätliga bär hösten, sol, halvskugga, zon 1-4.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Sambucus nigra Madonna |
| Blomfärg: | Vitkrämiga blomställningar, 10–15cm, vit knopp; ätliga svarta bär |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Doft: | Mellanstark doft |
| Bladfärg: | Grönvita brokbladiga, parbladiga blad |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Bredd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred buske |
| Jord: | Näringsrik, fuktighetshållande jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 180 – 220 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Svarta bär hösten |
| Tålig: | Torktålig och vindtålig |
| Latinskt namn: | Sambucus nigra Madonna |
| Blomfärg: | Vitkrämiga blomställningar, 10–15cm, vit knopp; ätliga svarta bär |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Doft: | Mellanstark doft |
| Bladfärg: | Grönvita brokbladiga, parbladiga blad |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Bredd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred buske |
| Jord: | Näringsrik, fuktighetshållande jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 180 – 220 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Svarta bär hösten |
| Tålig: | Torktålig och vindtålig |
| Latinskt namn: | Sambucus nigra Madonna |
| Blomfärg: | Vitkrämiga blomställningar, 10–15cm, vit knopp; ätliga svarta bär |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Doft: | Mellanstark doft |
| Bladfärg: | Grönvita brokbladiga, parbladiga blad |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Bredd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred buske |
| Jord: | Näringsrik, fuktighetshållande jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 180 – 220 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Svarta bär hösten |
| Tålig: | Torktålig och vindtålig |
| Latinskt namn: | Sambucus nigra Madonna |
| Blomfärg: | Vitkrämiga blomställningar, 10–15cm, vit knopp; ätliga svarta bär |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Doft: | Doft |
| Bladfärg: | Gulgrön, brokbladig |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Bredd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred buske |
| Jord: | Näringsrik, fuktighetshållande jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 180 – 220 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Svarta bär hösten |
| Tålig: | Torktålig och vindtålig |







