Beskrivning
Produktbeskrivning:
Extra stora lansettlika, mörkgröna blad på längre stjälkar. Snabbväxande, lättodlad och köldtålig, även i krukor. Krispiga och goda till sallad och smörgåsar.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Valerianella locusta Grote Nordhollandse |
| Höjd: | 15cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Planteringsavstånd: | 15cm |
| Skördetid: | September-November |
| Direktsås: | Juni-September / Januari-December |
| Livstid: | Ettårig / Annuell, Flerårig / Perenn Zon 1-4(5) |
| Plantavstånd: | 15cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 500 frö |







