Beskrivning
Produktbeskrivning:Stora, tätt dubbla, mörkt purpurfärgade, doftande blommor med vit ståndarbukett. Utmärkt för snitt och rabatt. Kan även torkas.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Scabiosa atropurpurea |
| Blomfärg: | Röd |
| Blomningstid: | Juli-September |
| Höjd: | 80cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Förodling: | Mars-April |
| Direktsås: | Maj |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 10-20 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 50 frö |







