Beskrivning
Ekologiskt frö till den röda sättlöken Red long of Florence. Det är en traditionell lättodlad lök med en vacker rödviolett färg. Mild, söt och saftig. Passar till matlagning men även rå till sallader.
Odling av den röda sättlöken Red long of Florence: Förså inomhus i mars-april. Täck sådden med plast som har lufthål. Avhärda innan utplantering när frostrisken är över. Vattna rikligt och skörda när blasten lägger sig.
| Såperiod | Mars-April |
|---|---|
| Blomningstid | Grönsaker |
| Växtsätt | Fristående |
| Höjd | – |
| Plantavstånd | 10 cm |
| Radavstånd | 30 cm |
| Planteringsdjup | 1 cm |
| Vetenskapligt namn | Allium cepa |
| Periodskörd | Juli-Sept |
En fröpåse räcker till ca 4-5 meter.







