Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Pieris floribunda Brouwer’s Beauty |
| Blomfärg: | Enkla, vita till rosaaktiga klockformade blomklasar, 6–10cm, rosa knopp |
| Blomningstid: | Mars till April |
| Bladfärg: | Mörkgröna, ovala, först kopparröda; höstfärg i rödorange; vintergrön |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Bredd: | 150-250 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, upprätt buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik surjord |
| Planteringsavstånd c/c: | 140 – 170 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 (5) |
| Tålig: | Stadstålig |







