Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Photinia fraseri Carré Rouge |
| Blomfärg: | Vita, små stjärnformade blommor, 1–1,5cm, knopp röd |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild doft |
| Bladfärg: | Ovala blad i mörkgrönt med röd ton på nya skott; höstfärg i rött och bronstoner; vintergrön |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Bredd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, upprätt och tät buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 150 – 180 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Tålig: | Stadstålig |







