Beskrivning
Kilimanjaro är en vacker tagetes som får stora, helt vita blommor. Precis som alla tagetes så är den lättodlad och trivs i både sol och skugga.
Tagetes Kilimanjaro blir ca 45 cm hög och blommorna ca 8 cm stora. Passar bra både som krukväxt och i rabatten. Om du tar bort de vissna blommorna så fortsätter den att blomma hela sommaren.
Odling av tagetes: Försås dina fröer inomhus i såjord. Plantera om i större kruka med näringsrik jord när de små plantorna går att hantera. Avhärda innan utplantering och sätt ut på växtplatsen när risken för nattfrost är över.
| Portionsmängd: | 55-60 frö |
| Färg: | Vit |
| Höjd: | 45 cm |
| Såtid: | Mar-Apr |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Skördetid/Blomtid: | Jun-Okt |
| Sådjup: | 1 cm |
| Radavstånd: | 20 cm |
| Plantavstånd: | 20 cm |
| Växtläge: | Sol/Halvskugga |
| Årlighet: | Ettårig |
| Engelskt namn: | African Marigold |
| Latinskt namn: | Tagetes erecta |







