Beskrivning
Produktbeskrivning:Rosenvial är nära släkt med den ettåriga luktärten. Blommor i olika rosa nyanser. Doftar ej. Plantan behöver stödjas. Trivs i näringsrik, väldränerad jord. Vattna och ge näring regelbundet. Klipp bort vissna blommor efterhand. Lägg fröna i ljummet vatten ett dygn före sådd, så gror de säkrare.
Förodling:
4 – 6 veckor före utplantering efter sista frost. Så 1 – 2 frö/kruka i fuktig såjord. Ställ i 15 – 18 °C, efter uppkomst ställ ljust. 2 – 3 veckor senare ges näring regelbundet. Toppa ev plantorna när de är 10 cm. Ge dem en pinne att klättra på.
Direktsådd:
Vattna i såfåran innan sådd. Håll fuktigt tills fröna grott. Täck gärna med fiberduk.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Lathyrus latifolius |
| Blomfärg: | Rosa |
| Blomningstid: | Juni-September |
| Höjd: | 100-150cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Förodling: | April-Maj |
| Direktsås: | Maj |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 20cm |
| Grotid: | 10-40 dagar |
| Sådjup: | 2cm |
| Antal frö: | 45st |
| Räcker till: | 3m |







