Beskrivning
Produktbeskrivning:Luktärt ’Royal Maroon’ (Lathyrus odoratus ’Royal Maroon’) är en storblommande sort i en djup kastanjeröd nyans med sammetsliknande lyster. De väldoftande blommorna sitter på långa stjälkar, vilket gör dem utmärkta för buketter. En elegant slingerväxt som trivs på spaljéer, staket eller andra klätterstöd och tillför en sofistikerad touch till trädgården.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Lathyrus odoratus Royal Maroon |
| Blomfärg: | Kastanjeröd |
| Blomningstid: | Juni-September |
| Höjd: | 250cm |
| Läge: | Sol |
| Förodling: | April-Maj |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 10cm |
| Radavstånd: | 20cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 2cm |
| Antal frö: | 20 frö |
| Egenskaper: | Doft |







