Beskrivning
Produktbeskrivning:White Gem
Svenskarna älskar palsternacka. Vi äter mest i världen.
Halvlånga, vitgulskaliga rötter av bra kvalité. Används i grytor, ugnsrostade, i puréer m.m. Högavkastande för sen höstskörd. Utmärkta lagringsegenskaper.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Pastinaca sativa White Gem |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 10cm |
| Skördetid: | Oktober-December |
| Direktsås: | April-Maj / Oktober-November |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 10cm |
| Radavstånd: | 45cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 1-2cm |
| Antal frö: | 100 frö |







