Beskrivning
Produktbeskrivning:
Körsbärstomat Bronzy
Ekologiskt frö. Smakrika och saftiga frukter. Passar för odling i växthus eller utomhus i skyddat läge. Rik skörd av tunnskaliga och saftiga tomater. Trivs i näringsrik, väldränerad jord. Vattna regelbundet. Plantan behöver stöd. Skotten i bladvecken, "tjuvarna", tas bort. Ruska lätt på blomklasen, så gynnas fruktsättningen.
Förodling:
8-10v före utplantering, lägsta nattemp 8°C. Håll fuktigt. Låt gro i ca 18-21 °C. Efter uppkomst, ljust och svalare. Plantera om efter hand till 1 planta/kruka.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Solanum lycopersicum Bronzy |
| Höjd: | 150-200cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 50cm |
| Skördetid: | Juli-Oktober |
| Förodling: | Februari-April |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 50cm |
| Radavstånd: | 70cm |
| Ekologisk: | Ja |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 6st |
| Räcker till: | 4 plantor |







