Beskrivning
Produktbeskrivning:
Shirley F1
En favorittomat för många! Ger röda, jämna och medelstora frukter. Mognar tidigare än många andra sorter. Odlas med fördel i växthus. Motståndskraftig mot mjöldagg. Skotten i bladvecken, "tjuvarna", ska tas bort. Sorten behöver stöd.
Förodling:
8 – 10 veckor före utplantering, lägsta nattemperatur +8 °C. Använd såjord. Håll fuktigt, täck med plast eller ställ i minidrivhus, cirka 18 – 21 °C. Efter uppkomst, ljust och svalare. Extrabelysning vid tidig sådd. När plantorna är stora nog att hantera, sätt 1 planta per kruka i gödslad jord.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Solanum lycopersicum Shirley F1 |
| Höjd: | 150-200cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 50cm |
| Skördetid: | Juli-Oktober |
| Förodling: | Februari-Maj |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 50cm |
| Radavstånd: | 75cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 7st |
| Räcker till: | 4-5st |







