Beskrivning
Produktbeskrivning:
Moneymaker No.2 F1
Aubergin är en värmekrävande växt. Odlas i växthus eller utomhus i mycket skyddat läge. Skörda efterhand, drygt 5 mån. efter sådd. Frukterna är avlånga och mörkt violetta. Används till moussaka och grönsaksrätter. Trivs i näringsrik och väldränerad jord. Vattna regelbundet.
Förodling: 10-12 v före utplantering vid lägsta nattemp +10°C. Så på fuktad såjord. Täck med jord och plast eller ställ i minidrivhus. Håll sådden fuktig. Ställ varmt (+22°C). Efter uppkomst ljust och något svalare. Använd extrabelysning vid tidig sådd. När plantorna är stora nog att hantera sätt 1/kruka i gödslad jord.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Solanum melongena Moneymaker Nr.2 F1 |
| Höjd: | 30cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 40cm |
| Skördetid: | Juni-September |
| Förodling: | Februari-Mars |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 40cm |
| Radavstånd: | 40cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 8st |
| Räcker till: | 4-5st |







