Beskrivning
Ms Mars är en liten lägre solros som blir ca 80 cm hög. Du kan odla den både i rabatten och i större krukor. Färgerna på blommorna växlar mellan olika nyanser av mörkröd, rosalila och cremé. Precis som alla solrosor så trivs Ms Mars i solen. Även bra som snittblomma.Odling av solros Ms Mars: Så fröerna inomhus april-maj. Notera att plantorna inte gillar att bli omplanterade. Därför bör fröerna sås i krukor, i tråg med separata fack. Du kan även direktså dina fröer till solros direktsås på växtplatsen när risken för nattfrost är över.Denna blomma ingår i en serie med blomsterfröer som Weibulls tagit fram tillsammans med den danska trädgårdsinspiratören Claus Dalby. Här ser du alla fröer som ingår i den serien: Fröer från Claus Dahlby
| Såperiod | April-Juni |
|---|---|
| Blomningstid | Juli -Sept |
| Växtsätt | Fristående |
| Höjd | ca 80 cm |
| Plantavstånd | 30 cm |
| Radavstånd | 40 cm |
| Planteringsdjup | 1 cm |
| Vetenskapligt namn | Helianthus annuus |







