Beskrivning
Sommarslöja är en skir och vacker sommarblomma som översållas av en mängd fina små vita blommor. Den är fin som utfyllnad i rabatter.
Odling av sommarslöja: Så fröerna runt och grunt direkt på växtplatsen i april-juni. Föredrar kalkhaltig jord. Så gärna i flera omgångar. Gror efter 5-10 dagar. Gallra vid behov, så att plantorna ej står för tätt.
En fröpåse räcker till ca 8 meter.
| Artikel nr | 6447 |
|---|---|
| Såperiod | April-Juni |
| Blomningstid | Juli-Sep |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Höjd | 45 cm |
| Plantavstånd | 10 cm |
| Radavstånd | 10 cm |
| Planteringsdjup | 0,5 cm |
| Vetenskapligt namn | Gypsophila elegans |
| Räcker till |
Ca. 8 mtr. |
| Färg | Vit |







