Beskrivning
Produktbeskrivning:vitgul, långa vippor, juni-juli, rosarödgula blad våren, 1m, sol, halvskugga, zon 1-5.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Sorbaria sorbifolia Sem ® |
| Blomfärg: | Små, enkla, vita blommor i stora, luftiga och upprätta klasar |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Doft: | Mild doft |
| Bladfärg: | Bronsfärgade nya skott som övergår i gröna, parbladiga blad; höstfärg i gult till orange |
| Höjd: | 100 cm |
| Bredd: | 50-100 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred buske |
| Jord: | Väldränerad till fuktig, näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 130 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Tålig: | Torktålig och vindtålig |
| Latinskt namn: | Sorbaria sorbifolia Sem ® |
| Blomfärg: | Små, enkla, vita blommor i stora, luftiga och upprätta klasar |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Doft: | Mild doft |
| Bladfärg: | Bronsfärgade nya skott som övergår i gröna, parbladiga blad; höstfärg i gult till orange |
| Höjd: | 100cm |
| Bredd: | 50-100 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred buske |
| Jord: | Väldränerad till fuktig, näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 130 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Tålig: | Torktålig och vindtålig |
| Latinskt namn: | Sorbaria sorbifolia Sem ® |
| Blomfärg: | Vitgul, långa vippor |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Bladfärg: | Rosarödgula blad våren, grön |
| Höjd: | 100 cm |
| Bredd: | 50-100 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred buske |
| Jord: | Väldränerad till fuktig, näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 130 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Tålig: | Torktålig och vindtålig |







