Beskrivning
Denna fina sommarblomma heter Spetsblomster och är en utsökt växt med sirliga blommor i vackert spetsmönster. De hållbara blommorna passar utmärkt i buketter och fyller ut fint i rabatten. Spetsblomster är omtyckt av både bin och fjärilar. Den är dessutom anspråkslös och trivs i de flesta jordar men undvik uttorkning. Blommorna är hemafroditer, tvåkönade och pollineras av insekter. Trivs bäst i sol eller halvskuggigt läge.Direktså dina fröer till Spetsblomster direkt på växtplatsen i april – maj när jorden är tillräckligt varm. Kan förkultiveras inomhus under 1-2 månader för tidigare blomning.En fröpåse räcker till ca 300 plantor.
| Artikel nr | 6450 |
|---|---|
| Såperiod | Mars-Maj |
| Blomningstid | Juni-Sep |
| Växtsätt | Fristående |
| Höjd | 80 cm |
| Plantavstånd | 40 cm |
| Radavstånd | 40 cm |
| Planteringsdjup | 0,5 cm |
| Vetenskapligt namn | Ammi majus |
| Räcker till |
ca 300 plantor |







