Beskrivning
Produktbeskrivning:Stora, mörkgröna och buckliga blad. Smakrik och snabbväxande med lång skördetid. Bra resistens mot mjöldagg. Utmärkt till infrysning.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Spinacia oleracea Bazaroet |
| Läge: | Sol |
| Skördetid: | Juni-September |
| Direktsås: | April-Juni / Augusti-September |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 5-10cm |
| Radavstånd: | 40cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 1-2cm |
| Antal frö: | 500 frö |







