Beskrivning
Produktbeskrivning:
Runt, upprätt växtsätt med färgsprakande blommor i mörkt rosa. Får underbara gulorangea höstfärger som verkligen lyser upp. Perfekt som mindre häckar, solitärbuskar eller i planteringar. Blommar i Juli-September. Vill stå i sol-halvskugga, anspråkslös vad gäller jord men vill ha näringsrik jord. Tål en del torka. Bra som släntplantering. Blommar på årsskotten så går att forma och klippa efter blomning. En lättskött buske/häck som blommar länge.
Höjd 1 m. Zon 1-5.
Barrotade plantor låter man stå i en hink med vatten några timmar innan plantering. Beskär rötterna vid behov istället för att vika ner dom i planteringsgropen. Vattna ofta under första året.
Produktegenskaper:
| Blomfärg: | Ceriserosa blommor |
| Blomningstid: | Juli-September |
| Doft: | Ja |
| Bladfärg: | Smala, gröna blad |
| Höjd: | 0,5-1 m |
| Bredd: | 0,5-1 m |
| Läge: | Sol-Halvskugga |
| Växtsätt: | Bred, låg och rund form |
| Lämplig till: | Häck, soliär, buskage |
| Jord: | Anspråkslös, väldränerad och näringsrik jord |
| Dragväxt: | Ja |
| Planteringsavstånd c/c: | 30-50 cm |
| Växtzon: | 1-5 |
| Planteringstid: | Mars-November |
| Livstid: | Flerårig |
| Övrigt: | Gulorange höstfärger |
| Beskärningstid: | Vårvinter och JAS |







